Relacja z misji do Republiki Indii firm branży kolejowej

W dniach 2-6 października br. Polsko Indyjska Izba Gospodarcza przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w New Delhi zorganizowała misję gospodarczą polskich przedsiębiorców z sektora kolejowego do Indii. Termin wyjazdu wiązał się z odbywającymi się w tym czasie Targami IREE (International Railway Equipment Exhibition). W misji udział wzięli przedstawiciele Bumar, Darpol, Pesa, PKP Cargo oraz Sciteex. Program pobytu delegacji był wyjątkowo napięty, bowiem w ciągu 3 dni zaplanowano wiele spotkań z przedstawicielami firm i instytucji kolei indyjskich, wizyty w metrze w Delhi, a także udział w IREE Exhibition, gdzie Polska misja miała swoje stoisko targowe. Dzięki dużemu zaangażowaniu przedstawicielstwa Izby w Indiach i WPHI oraz starannemu przygotowaniu pobytu uczestnicy mogli zdobyć mnóstwo informacji na temat współpracy z indyjskimi partnerami i zaprezentować własne oferty.

W New Delhi na terenach wystawienniczych Pragati Maidan indyjskie Ministerstwo Kolei i Confederation of Indian Industry (CII) zorganizowały po raz dziesiąty, największe w tym regionie targi kolejowe – International Railway Equipment Exhibition. Wśród wystawców dominowały firmy indyjskie bądź to należące do grupy Indian Railways bądź bezpośrednio podlegające Ministerstwu Kolei. Obecne były oczywiście międzynarodowe korporacje, m.in. : Alstom, Bombardier, Faiveley, GE Transportation, Harting, Knorr Bremse Siemens. Polskie firmy miały własne, obszerne stoisko, gdzie przeprowadzono wiele spotkań z przedstawicielami firm obecnych na targach, a wiele ze zwiedzających osób miało możliwość zapoznać się z materiałami informacyjnymi o uczestnikach misji gospodarczej.

Podczas jednej z konferencji zorganizowanej w ramach targów IREE polską ofertę przedstawił Pan Zbigniew Magdziarz, Radca, Kierownik WPHI w Delhi.

Niezwykle interesująca była możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem metra w stolicy Indii. Metro Delhijskie jest nowe, bardzo nowoczesne i świetnie utrzymane. Imponujące są fakty związane z szybkością i jakością realizacji tej inwestycji. Uczestnicy polskiej misji gospodarczej mieli możliwość zapoznania się z istotnymi faktami funkcjonowania metra podczas spotkania z przedstawicielami kierownictwa zarządcy – Delhi Metro Railway Corporation ( DMRC).

Kalendarz pobytu kolejowej misji gospodarczej z Polski obejmował także seminarium oraz spotkania z reprezentantami rożnych indyjskich przedsiębiorstw z sektora kolejowego zorganizowane przez ASSOCHAM. Podczas spotkania uczestnicy polskiej delegacji mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty i wymiany informacji na temat kolei w Polsce i w Indiach. Po części teoretycznej odbyły się spotkania B2B.